Den här sidan använder cookies för ge dig en bättre användarupplevelse. Genom att använda sidan godkänner du detta. ×
Klimatsamverkan

Klimatsamverkan

Klimatsamverkan

alt=

Om klimatsamverkan

Klimatsamverkan Blekinge fungerar som en plattform för samverkan och samordning mellan olika aktörer inom både det offentliga och inom näringslivet. Arbetet leds av Länsstyrelsen tillsammans med Energikontor Sydost och Region Blekinge. I styrgruppen finns representanter i ledningsposition från de offentliga aktörerna och från utvalda branscher inom näringslivet.  I tjänstemannagruppen samarbetar representanter från länets alla kommuner, Landstinget Blekinge, företagsnätverket Energikluster, Region Blekinge, Energikontor Sydost och Länsstyrelsen.

Klimatsamverkans syfte

Vara en samordnande och pådrivande kraft i länets klimat- och energiarbete. Arbetet utgår från målen i Blekinges regionala klimat- och energistrategi. Ledord ska vara att skapa samsyn, samverkan och samordning utan att skapa nya organisationer.


Kontakt:

Länsstyrelsen Blekinge

Sabina Berntsson
sabina.k.berntsson@lansstyrelsen.se
010-22 40 247

Ulf Hansson
ulf.hansson@lansstyrelsen.se
010-22 40 124

Camilla Engdahl
camilla.engdahl@lansstyrelsen.se
010-22 40 218

Energikontor sydost

Anna Månsson, föräldraledig
anna.mansson@energikontorsydost.se
073-415 45 42

Daniella Johansson
daniella.johansson@energikontorsydost.se
076-861 70 00

Annica C Lindh
annica.lindh@energikontorsydost.se
070-921 60 59

Region Blekinge


Sarah Ericsson
sarah.ericsson@regionblekinge.se 
076-636 29 80